1 marca Światowym Dniem Walki z Otyłością

1 marca Światowym Dniem Walki z Otyłością

Rosnącym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia jest coraz częściej występująca otyłość. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. Każdego roku odpowiada ona za blisko 3 mln zgonów.

Problem otyłości występuje również w Polsce. Statystyki są niepokojące – już co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły. Problem ten postępuje również wśród dzieci. WHO alarmuje, że 1 na 3 europejskich dzieci ma problem z nadwagą lub otyłością. Stanu tego nie poprawiają dorośli, od których dzieci uczą się niezdrowych nawyków. Otyłość w tak młodym wieku przekłada się na całe dorosłe życie, a także powoduje poważne problemy ze zdrowiem, w szczególności wzrost zapadalności na cukrzycę.

– Otyłość jest choroba przewlekłą. Zaczyna się od nadwagi i postępuje stopniowo doprowadzając do otyłości. Zwykle zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, kiedy nabywamy złe nawyki żywieniowe, które postępują z wiekiem. Winna jest też mała aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest abyśmy już dzisiaj potrafili rozpoznać u siebie nadwagę i jeśli widzimy, że coś jest nie tak, od razu powinniśmy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Należy wtedy wprowadzić regularność posiłków i zadbać o aktywność fizyczną – mówi Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz medycyny rodzinne, dietetyk kliniczny i sportowy w LUX MED. – Należy też pamiętać, że otyłość nie jest tylko i wyłącznie skutkiem nadmiernego jedzenia. Odpowiadają za nią także zaburzenia hormonalne i metaboliczne oraz zaburzenia w strefie psychicznej. Potrzebna jest nam bardzo często złożona pomoc, ale warto z niej skorzystać żeby dziś walczyć z nadwagą, aby nie obudzić się jutro z otyłością.

W walce z otyłością niezwykle istotne są wszelkiego rodzaju inicjatywy, które edukują i zwiększają naszą świadomość, a przede wszystkim mobilizują do aktywności fizycznej. Na całym świecie dzieci nie jedzą wystarczająco dużo warzyw i owoców, za to regularnie jedzą fast food i piją napoje wysoko słodzone zamiast wody, a do tego unikają codziennej aktywności fizycznej.

– Szansa na zdobywanie olimpijskich medali jest tylko raz na cztery lata, to wyzwanie dla profesjonalnych sportowców. Ale każdy z nas może być olimpijczykiem na co dzień. Dlatego, że codziennie możemy sobie zasłużyć na medal za aktywność. 10 tys. kroków to magiczna liczba, o której często słyszymy. Jak ją osiągnąć? To proste, chodźmy, po prostu chodźmy! Wysiadajmy z autobusu trochę wcześniej. Nie odpuszczajmy sobie, kiedy widzimy windę i kusi nas żeby z niej skorzystać. Idźmy na to drugie piętro, zdobądźmy trzecie, czwarte, schodami. Liczy się absolutnie wszystko! Na koniec jest ta fantastyczna satysfakcja, kiedy zamykamy dzień, patrzymy na nasz wynik 10 tys. kroków, albo pamiętamy, co dobrego zrobiliśmy i że zasługujemy na medal – mówi Robert Korzeniowski, menadżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych Grupy LUX MED.

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 mln pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 230 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, w tym placówki ambulatoryjne, diagnostyczne i szpitale, a także ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny oraz ponad 2600 poradni partnerskich. Firma zatrudnia 15 tys. osób, w tym około 6800 lekarzy i 4000 wspierającego personelu medycznego. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskieg.

Dodaj komentarz