pralnia w domu

Aranżacja pralni w domu – sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć!

Pralnia to pomieszczenie, które przydaje się w każdym domu. Dobrze urządzona pozwala na sprawne organizowanie prania oraz stanowi miejsce dla czyszczenia i suszenia odzieży i obuwia. Jakie sprzęty i meble powinny znaleźć się w tym pomieszczeniu, aby było funkcjonalne? Dowiedz się jak urządzić pralnie, aby stała się praktycznym i przytulnym miejscem.

Kiedy warto urządzić pralnię w domu?

Pralnia świetnie sprawdzi się w każdym domu, szczególnie tam gdzie mieszka co najmniej kilku domowników. Kiedy na wychowaniu mamy dorastające dzieci ilość prania jest tak duża, że należy wykonywać je niemal codziennie. Jeżeli odkładamy prace porządkowe na weekend warto mieć pomieszczenie, w którym będzie składować brudne rzeczy. W pralni możemy przeprać ręcznie niewielkie zabrudzenia, wyczyścić zabrudzone buty, a nawet umyć zabawki czy inne urządzenia i sprzęty. Oprócz prania w pralni możemy suszyć tekstylia,  a nawet prasować ubrania lub gromadzić środki chemiczne.

Jakie pomieszczenie może spełniać funkcję pralni?

Jeżeli planujesz aranżację pralni w domu pamiętaj o doprowadzeniu wody do pomieszczenia. Warto zlokalizować co najmniej dwa punkty wody: jedno, które będzie stanowić podłączenie pralki, oraz drugie przy którym zainstalujemy zlew gospodarczy. Oprócz dopływu wody należy umieścić również odpływ pralki oraz gniazdko elektryczne.

W przypadku, gdy w domu brakuje nam wolnego miejsca na aranżację pralni, możemy wykorzystać do tej funkcji inne pomieszczenie gospodarcze. Doskonale sprawdzi się do tego kotłownia, o ile nie ogrzewamy domu paliwem stałym i dysponujemy w niej dość miejsca na ustawienie pralki. Dobrym pomysłem jest również wyodrębnienie pralni z części dużej łazienki. Pomieszczenie możemy oddzielić ścianką z karton gipsu lub odseparować parawanem lub zabudową szafkową.

Przydatne urządzenia w pralni

Co powinno znaleźć się w pralni? Oczywiście najważniejszym sprzętem jest pralka. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie standardowe urządzenie o około 60 cm szerokości, ładowane od przodu. Jeżeli ogranicza nas miejsce możemy zakupić węższe sprzęty, lub pralki ładowane od góry. W pralni powinien znaleźć się także kosz na pranie oraz zlew gospodarczy, w którym będzie można wykonać pranie ręczne lub wyczyścić inne akcesoria.

Jeżeli pralnia dysponuje dużą ilością miejsca możemy w niej postawić sprzęty służące do suszenia tekstyliów. Świetnie sprawdzi się suszarka bębnowa, dzięki której błyskawicznie wysuszysz odzież, pościel czy koce. Warto ulokować także tradycyjną suszarkę wolnostojącą, na której wysuszymy rzeczy, które nie mogą być suszone w suszarce bębnowej.

W pralni warto ulokować także pojemny regał gospodarczy na środki chemiczne takie jak proszki do prania i płyn do płukania. Innym meblem, który z pewnością przyda się w pomieszczeniu jest niewielki blat, na którym można odłożyć posegregowane pranie lub postawić miskę i przeprać ręcznie drobne zabrudzenia. W pralni ulokować możemy także żelazko i deskę do prasowania.

Aranżacja pralni – o tym warto pamiętać

Pralnia to pomieszczenie, które w miarę możliwości, warto zorganizować w każdym domu. Jeśli czeka Cię aranżacja pralni w domu – poznaj triki, jak urządzić to miejsce przytulnie! Tu dowiesz się więcej na temat tego, jak zagospodarować to pomieszczenie. Pamiętaj przede wszystkim o doprowadzeniu wody, prądu i odpływu z pralki.

Pralnia może stanowić samodzielnie pomieszczenie, lub zostać zagospodarowania w kotłowni lub części łazienki. Dzięki podziałowi domu na strefę czystą i brudną utrzymasz dużo większy porządek w domu i zyskasz lepszą organizację w pomieszczeniach.

Dodaj komentarz