roslina doniczkowa

Ceropegia Wooda – co warto wiedzieć o jej pielęgnacji?

Ceropegia Wooda, inaczej zwana lampionem chińskim to ciekawa roślina doniczkowa o długich i zwisających pędach. Ma również dekoracyjne liście, które w efektowny sposób dodają ciekawego wyglądu salonowi czy kuchni. Ta ozdobna roślina wymaga jednak odpowiedniej uprawy i pielęgnacji w domu. Co warto wiedzieć? Podpowiadamy.

Ceropegia Wooda – charakterystyka

Ceropegia Wooda należy do rodziny trojeściowatych, a w naturalnym środowisku rośnie w Afryce Południowej. W Polsce jest z kolei uprawiania jako roślina doniczkowa. Jej popularność stale rośnie, chociaż nadal jest dość trudno dostępna w sklepach czy kwiaciarniach. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd oraz układ liści nazywana jest chińskim lampionem, łańcuchem bądź naszyjnikiem. Niektórzy wielbiciele tej rośliny określają ją jako pnący różaniec.

Obok jej wyglądu nie da się przejść obojętnie. Jej cienkie i z rzadka ulistnione pędy wyglądają jak sznurki z okrągłymi liśćmi w kształcie serc. Zwisający pokrój i delikatność Ceropegii sprawia, że doskonale nadaje się ona do dekoracji wnętrz.

Roślina wytwarza bulwę o średnicy około 5 centymetrów, z której wyrastają cienkie, nitkowate pędy. Mogą one dorastać nawet do 150-200 centymetrów długości. Niewielkie liście o średnicy do 2 cm rozmieszczone są parami na całej długości łodygi. Wierzch liścia jest szarozielony lub marmurkowy z zielonym obrzeżeniem. Spód zaś bywa purpurowy bądź jasnozielony.

Jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować Ceropegię Wooda?

Ten typ rośliny jest gatunkiem niezwykle łatwym w uprawie, a jej pielęgnacja nie zajmuje wiele czasu. Jest ona bowiem wytrzymała na niekorzystne warunki rozwoju. Może przetrzymać nawet długotrwały okres suszy, bowiem w grubych liściach pokrytych woskowym nalotem gromadzi wodę wraz z substancjami mineralnymi, które są niezbędne do przeżycia. Z kolei w bulwach i pędach magazynuje wilgoć. Dodatkowo Ceropegia jest dosyć odporna na choroby czy owady, które mogłyby ją zaatakować.

Aby roślina ta dobrze się rozwijała potrzebuje jasnego stanowiska. Nie lubi jednak ostrych promieni słonecznych i należy ją od nich chronić. Lepiej ustawić doniczkę w miejscu lekko zacienionym, lecz warto pamiętać, że im mniej światła tym odstępy między liśćmi będą się wydłużały. Może to wpłynąć na wizualną atrakcyjność Ceropegii. Należy ją podlewać umiarkowanie, wtedy, gdy około ⅓ podłoża w doniczce przeschnie. Podlewamy wlewając sporo wody, a jej nadmiar usuwamy z podstawki. Najlepsze dla niej podłoże jest żyzne i przepuszczalne.

Dodaj komentarz