cukier trzcinowy

Cukier trzcinowy nierafinowany – jakie ma właściwości?

Cukier trzcinowy nierafinowany to często stosowany składnik w potrawach wywodzących się z kuchni meksykańskiej i azjatyckiej. Chętnie stosowany jest także do jako słodzik do kawy i herbaty, a także deserów. Jakie są jego właściwości i czemu zawdzięcza swoją popularność? Podpowiadamy.

Jakie właściwości ma cukier trzcinowy nierafinowany?

Cukier trzcinowy nierafinowany to produkt, który jest źródłem cennych witamin i mikroelementów. W przeciwieństwie do produktów rafinowanych, jest on nieoczyszczony, a więc zachowuje w swoim składzie bardzo cenne składniki dla naszego organizmu. Oczywiście przy jego spożywaniu należy zachować umiar, ponieważ jego nadmiar może prowadzić do otyłości i nadwagi.

W porównaniu do innych rodzajów cukrów, ten wytwarzany z trzciny jest najzdrowszy. Zawiera w swoim składzie takie minerały jak potas, magnez i żelazo. Jest także jednym z najdroższych, więc nie stosuje się go na szeroką skalę w słodzeniu różnego rodzaju żywności. Cukier trzcinowy nierafinowany jest za to chętnie kupowany do codziennego stosowania w domowej kuchni. Można także znaleźć go jako składnik w najlepszych jakościowo słodyczach.

Jak uzyskuje się cukier trzcinowy nierafinowany?

Cukier trzcinowy nierafinowany otrzymywany jest w produkcji, gdzie nie przeprowadza się rafinacji. Dlatego jego cechą charakterystyczną jest brązowa barwa oraz specyficzny karmelowy posmak. Im więcej jest w nim im więcej melasy tym taki cukier jest ciemniejszy. Rzadko można go zakupić w formie rafinowanej, a więc oczyszczonej, ponieważ w takim przypadku pozbawiony jest cennych soli mineralnych.

Wytwarza się go z dokładnie wyczyszczonej i umytej trzciny cukrowej. Następnie wszystkie jej elementy są bardzo dokładnie siekane i kruszone w specjalnych młynach. Dzięki temu procesowi wyodrębnia się z trzciny sam sok. Jest on następnie poddawany kolejnej obróbce i procesowi gotowania. Z soku odparowywana jest wilgoć i następuje krystalizacja. W kolejnym etapie powstający cukier jest odwirowywany, co przyspiesza wydzielanie się z niego kryształków.

Dodaj komentarz