Czym zajmuje się fizjoterapeutka uroginekologiczna?

Czym zajmuje się fizjoterapeutka uroginekologiczna?

Uroginekologiczny fizjoterapeuta to specjalista zajmujący się dolegliwościami układu moczowo-płciowego, częściej występującymi u kobiet niż u mężczyzn. Jest to tak naprawdę zupełnie nowa dziedzina fizjoterapii, która ma między innymi uzupełniać pracę ginekologa i pomagać kobietom przejść przez trudny okres ciąży. To jednak nie wszystko. Zakres działań fizjoterapeuty uroginekologicznego jest znacznie szerszy, ale jeszcze nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje profilaktykę, diagnostykę i leczenie dolegliwości mięśni dna miednicy, wykorzystując bezpieczne i bezbolesne metody w połączeniu z odpowiednimi technikami. Jej celem jest zapobieganie lub leczenie problemów z zakresu urologii, ginekologii, proktologii i seksuologii. Każda kobieta może więc odbyć profilaktyczną wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby dowiedzieć się, jak dbać o prawidłową higienę części intymnych, narządów płciowych w tym układu moczowego, kondycję mięśni miednicy oraz planować ciąże. Fizjoterapeutka uroginekologiczna Wrocław — zapoznaj się z ofertą Studia Femiplace.

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Zazwyczaj dysfunkcje dna miednicy związane są ze zbyt dużym lub małym napięciem mięśniowym. Dlatego fizjoterapeuta uroginekologiczny w pierwszej kolejności analizuje postawę całego ciała, tor oddychania, stan kręgosłupa oraz pracę wyznaczonych mięśni. Natomiast jeśli chodzi o analizę pracy mięśni dna miednicy, to można ją przeprowadzić za pomocą badania przezpochwowego, jednak nie zawsze jest ono stosowane. Jednak to właśnie ono pozwala z niezwykłą dokładnością dobrać plan terapii dla kobiety. Proces fizjoterapii uroginekologicznej dla kobiet polega głównie na nauce prawidłowego oddychania podczas indywidualnie dobranych ćwiczeń, aktywizacji mięśni brzucha, masażu, terapii manualnej lub kinesiotapingu (gdy stosuje się specjalne taśmy w obrębie wyznaczonych odcinków kręgosłupa) oraz innych zabiegów z zakresu fizykoterapii. Dzięki temu kobiety pracują nad postawą i rozluźnieniem całego ciała, a zwłaszcza mięśni dna miednicy.

W jakich problemach można zwrócić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Kobiety mogą skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym w przypadku następujących chorób i dolegliwości:

  • nietrzymanie moczu,
  • stolca, gazów lub polucje,
  • obniżenie narządów miednicy, takich jak pęcherz, macica i odbytnica
  • poród i dolegliwości związane z ciążą,
  • połóg,
  • blizna po cesarskim cięciu,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • ból podczas stosunku płciowego.

Dodaj komentarz