Jak przygotować dziecko do przedszkola? To warto wiedzieć

Jak przygotować dziecko do przedszkola? To warto wiedzieć

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu wiąże się z dużymi nerwami i stresem. Dlatego też przed pierwszym dniem należy malucha przygotować do rozstania z rodzicami. Każde dziecko jest inne i u każdego adaptacja inaczej wygląda. Jednak podjęcie próby oswojenia dziecka z nową sytuacją, może mu pomóc szybciej zaadaptować się w nowej placówce.

Przygotowanie dziecka do przedszkola – jak przygotować dziecko?

Trzyletnie dziecko, które po raz pierwszy przekroczy prób przedszkola, dużo rozumie i dużo mu można wytłumaczyć. Pierwszym krokiem jest wspólne odwiedzenie placówki, do której dziecko będzie chodziło. Dzięki temu maluch będzie miał możliwość poznania miejsca, w którym będzie spędzało większość czasu, zapoznania się z paniami czy innymi dziećmi. Przedszkole w Łodzi zaleca, by rodzice wykazali się odpowiednim podejściem do przedszkola i nigdy nie straszyli nim malucha. Należy dziecku prezentować pobyt w przedszkolu jako miejsce nieograniczonych możliwości zabawy i nowych kontaktów, gdzie wszyscy będą życzliwi i chętni do pomocy. Dobrze jest dziecku przedstawić plan dnia i próbować wdrażać go w domu. Dzięki temu przedszkolakowi będzie łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji. Dobrym pomysłem jest czytanie książeczek i oglądanie bajek, które poruszają temat przedszkola. To znacząco ułatwia dziecku opanowanie emocji i zrozumienie ich.

Przygotowanie dziecka w przedszkolu zacząć należy od siebie

Adaptacja w przedszkolu to wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Dlatego tak istotne jest, aby rodzice również przygotowali się do wkroczenia ich pociech w zupełnie nowy świat. Rodzice w swojej głowie muszą zmienić nastawienie. Im więcej obaw w nich, tym więcej obaw w dziecku. Oczywiście rodzice mają prawo do niepewności, ale muszą zdać sobie sprawę, że pójście dziecka w świat przedszkolny to kolejny etap rozwoju, który ma kształtować młodego człowieka.

Rodzice muszą się cieszyć, ze ich maluch zaczyna nowy etap w życiu, muszą mu kibicować i trzymać za niego kciuki. Pozytywne nastawienie pomaga dziecku z pozytywnymi emocjami wejść w nowy etap życia.

Dodaj komentarz