Nowoczesne uchwyty i gałki meblowe

Nowoczesne uchwyty i gałki meblowe

Wystrój i wyposażenie wnętrz to sztuka z jednej strony ciekawa, z drugiej absolutnie niełatwa. Aranżacja pomieszczeń ma na celu stworzenie przestrzeni zarówno przyjemnej dla oka, jak i zarazem w pełni użytecznej. Wiele zależy od upodobań osoby, która będzie zamieszkiwała dane lokum, od wielkości pomieszczenia oraz oczywiście od perspektyw finansowych. Ważne jest jednak, aby całość utrzymana została w jednej i tej samej stylistyce, ażeby zachować spójność i dobry smak. Nawet kwestie na pozór tak banalne, jak chociażby dobór gałek i uchwytów meblowych, mają zdumiewający wpływ na końcowy efekt wizualny, dlatego ich wyboru również nie należy pozostawiać przypadkowi. Zwykła wymiana gałek potrafi nadać nowe życie niejednej starej komodzie, czy szafie, czyniąc z nieużytecznego i nieatrakcyjnego mebla, element ciekawy i ponownie godny uwagi.

Uchwyty i gałki meblowe stanowić mogą ozdobę samą w sobie, przyciągając wzrok i wyróżniając się na tle danego pomieszczenia. Mogą też pozostawać dyskretne i subtelne, stanowiąc jedynie dopełnienie aranżacyjnej całości – wszystko to oczywiście zależy od klimatu samego wnętrza i pozostaje w gestii projektodawcy. Szeroki na rynku wybór akcesoriów meblowych, zapewnia dostęp do każdego rodzaju uchwytów, dzięki czemu możliwe jest ich dopasowanie zarówno do kompletów kuchennych, łazienkowych, jak i salonu. Zależnie od potrzeb do wyboru pozostają więc uchwyty począwszy od tych kolorowych, przeznaczonych do pokoi dziecięcych, poprzez modele standardowe (w tym wpuszczane i krawędziowe), aż do rustykalnych ciężkich uchwytów żeliwnych, wykorzystywanych do wykańczania antyków oraz mebli o charakterze zabytkowym. Do najbardziej popularnych należą oczywiście uchwyty metalowe i drewniane, choć znane są też gałki ceramiczne, a także szklane.

Nie należy zapominać, że oprócz względów estetycznych, uchwyty i gałki meblowe pełnią przede wszystkim konkretną funkcję użytkową. Wygodne otwieranie drzwiczek i szuflad, to podstawowe kryterium, którym należy kierować się przy wyborze tego typu akcesoriów. Ich wielkość zależna jest oczywiście od rozmiaru płyty, do której pozostają przymocowane. Dla mniejszych powierzchni rekomendowane są uchwyty jedno lub dwupunktowe o różnym rozstawie, dla największych natomiast długie meblowe relingi, na których przy okazji można zawieszać łazienkowe ręczniki. Co więcej, należy pamiętać, aby uchwyty użytkowane z dużą intensywnością lub też takie, z których korzystają małe dzieci, nie sprawiały trudności, jeśli chodzi o utrzymanie ich w dłoni, ani też nie narażały na niebezpieczeństwo z powodu np. swoich zbyt ostrych krawędzi.

Nie bez znaczenia pozostaje również jakość samych uchwytów. Wykonane solidnie i starannie, stanowią oczywiście gwarancję wytrzymałości i funkcjonalności na długie lata. Kompletując gałki meblowe, warto mimo wszystko zakupić przynajmniej o jeden uchwyt więcej, aby pozostawał w zapasie w razie ewentualnego uszkodzenia i konieczności wymiany gałki w przyszłości (dotyczy to zwłaszcza mniej popularnych modeli, które po jakimś czasie mogą już nie być dostępne w ofercie).

Dodaj komentarz