pielegnacja twarzy

Rozszerzone pory – przyczyny, sposoby na ich zamykanie

Pory w formie rozszerzonej, zwykle spotykane są u tych osób, które posiadają problematyczną oraz tłustą cerę. Dlaczego dochodzi do ich występowania? Czy można jakoś je zamknąć i jeżeli tak, to jakimi metodami? Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja skóry u tych osób, które mają zaskórniki? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy zatem do lektury.

Dlaczego dochodzi do pojawienia się rozszerzonych porów?

Pory skóry, są ujściami włosowych mieszków, gdzie uchodzą również łojowe gruczoły. Jest to jedna spośród części anatomii skóry, nie ma zatem opcji ich całkowitego zlikwidowania. Możemy jednakże sprawić, iż rozszerzone pory staną się znacznie mniej widoczne. Naturalną konsekwencją dojrzewania, jest przejściowy etap rozszerzonych porów – niestety, u wielu osób taka sytuacja ulega utrwaleniu.

Są to zwykle posiadacze cery tłustej oraz problematycznej. Z kolei zaś, trudno znaleźć rozszerzone pory u osób, które posiadają skórę suchą. Do zwiększenia widoczności porów skóry, mogą się przyczyniać:

  • zaburzenia w zakresie hormonalnej gospodarki,
  • zastosowanie wybranych środków leczniczych, chociażby sterydów,
  • proces starzenia się skóry,
  • nadużycie zbyt agresywnej terapii, w tym przede wszystkim dermabrazji, chemicznych peelingów, czy też laserów,
  • niewłaściwa pielęgnacja (przede wszystkim nazbyt częste złuszczanie, jak i używanie produktów matujących w dużej ilości, brak zastosowania nawilżających produktów oraz tych odpowiedzialnych za odbudowę warstwy lipidowej).zia

Jak można zamknąć pory?

Jest wiele metod na zamykanie rozszerzonych porów. Między innymi przemywanie twarzy zimną wodą, czy też zrobienie maseczki z glinki.

Przemycie twarzy zimną wodą

Z pewnością kojarzymy tak zwane parówki na twarz, których zadaniem jest otwieranie porów, celem zwiększenia wchłanialności odżywczych substancji. Jeżeli zechcemy dokonać ich zwężenia, musimy zadziałać odwrotnie. W czasie porannej toalety, przemyjmy twarz zimną wodą, za sprawą czego pory będą się stawać mniej widoczne. Nie jest to sposób, który sprawdzi się na dłuższą metę. Możemy mieć jednakże pewność, iż podczas nałożenia makijażu, nie będziemy musieli przejmować się tym, iż puder albo podkład, dobrze je uwidocznią. Zalecane jest także nienakładanie na powierzchnię twarzy zbyt ciężkich fluidów, które osiadają silnie na skórze i potrafią wejść w każdy zakamarek.

Maseczka z glinką

Maski z glinką, potrafią regulować pracę łojowych gruczołów, dzięki temu wpływają na uwidocznienie porów. Wystarczy regularne nakładanie na twarz mieszanki hydrolatu i dowolnej glinki, a z pewnością zauważymy poprawę wyglądu naszej twarzy ze zwężonymi porami na czele. Glinkę należy dobrą do rodzaju cery – w przypadku cery tłustej, najlepsza będzie glinka marokańska, co cery wrażliwej i suchej, delikatna biała glinka. Pamiętajmy także, aby zwilżyć glinkę nałożoną uprzednio na twarz. Możemy spryskać ją wodą albo hydrolatem.

Podsumowując powyższe warto podkreślić, iż rozszerzenie porów na skórze to przypadłość, która dotyczy wielu osób. Zwykle, pojawia się jeszcze w okresie dojrzewania, w niektórych niestety przypadkach, może pozostać z nami na dłużej. W pozbyciu się rozszerzonych porów, pomóc może codzienne przemywanie twarzy chłodną wodą, czy też stosowanie maseczki z dodatkiem glinki.

Dodaj komentarz