Mądre kupowanie ubrań

Szafa zaradnej Polki, czyli jak mądrze kupować ubrania

Z badań wynika, że blisko połowa Polaków przeznacza miesięcznie na zakupy odzieży i obuwia nawet do 10% swojej pensji. Najczęściej kupujemy te elementy garderoby, które najszybciej się zużywają. Mimo pełnych szaf, wciąż często mamy wrażenie, że nie mamy się w co ubrać.  Jak kupować mądrze, by wyglądać dobrze, a ubrania służyły nam dłużej niż przez jeden sezon?

Regularnie kupujemy ubrania, a nasze szafy często pełne są ubrań, których nie nosimy. Część z nich czeka na specjalne okazje, część do niczego nie pasuje, a reszta szybko się znosiła. Efekt? Kiedy chcemy dobrać stylizację wypowiadamy dobrze znane nam słowa: „Nie mam się w co ubrać!”. Jak tego uniknąć dokonując świadomych wyborów, radzą ekspertki.

Klasyka zawsze na czasie

Moda ciągle się zmienia. Kobiece pisma oraz blogerki modowe wciąż podsuwają nam nowe trendy. Tymczasem nie każdej z nas będą one pasować. Zamiast więc za wszelką cenę podążać za trendami, warto postawić na klasykę.

– Klasyczne ponadczasowe formy sprawdzą się w każdej stylizacji, zarówno codziennej, jak i na specjalne okazje. Warto mieć w swojej garderobie kilka klasycznych rzeczy dobrej jakości, które będą bazą dla wielu stylizacji, a przy tym nigdy nie wyjdą z mody. – radzi Zuzanna Łuczkowiak, projektantka i właścicielka marki Susan Swimwear. Dodaje: Często kupujemy ubrania, które są obecnie na topie, a później okazuje się, że nam nie pasują, nie komponują się z tym, co mamy już w szafie, albo po jednym sezonie odchodzą w zapomnienie. By tego uniknąć kupujmy dobrze wykonane, klasyczne ubrania, a jeśli zależy nam, by być trendy – kupmy modne dodatki, które będą pasować do ubrań, które już mamy. Zawsze powtarzam, że moda jest przygodą, od której zaczynamy dzień, a ubiór jest naszą wizytówką, więc powinien odzwierciedlać naszą osobowość. W końcu prawdziwą sztuką jest ubrać się w zgodzie ze sobą!

Posiadając w swojej kolekcji kilka bazowych ubrań, takich jak klasyczna marynarka czy mała czarna, mamy nieskończone możliwości kombinacji. Wystarczy zmienić dodatki, by z klasycznych ubrań wyczarować oryginalną stylizację. A wszystko to przy ograniczonej zawartości szafy! Jeśli chcemy więc postawić na odrobinę szaleństwa, skupmy się na ciekawych dodatkach!

Wyższa jakość = więcej w portfelu

W rankingu czynników decydujących o zakupie konkretnego ubrania na pierwszych dwóch miejscach znajdują się: odpowiedni fason oraz cena. Ale tuż za nimi Polacy wymieniają: dobrą jakość ubrania oraz trwałość materiałów, z których zostało wykonane.* To bardzo rozsądne podejście, powinniśmy bowiem zwracać uwagę nie tylko na cenę i wygląd ubrania, ale przede wszystkim na jego wykonanie. I mimo że wysoka jakość zazwyczaj oznacza również wyższą cenę, patrząc przyszłościowo, taki zakup jest o wiele bardziej opłacalny. Dobre jakościowo ubrania nie będą się tak szybko niszczyć, mechacić, blaknąć i rozciągać. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nimi przez kilka sezonów. Dodatkowym plusem jest także to, że takie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne!

Strój jest naszą wizytówką

Czy tego chcemy, czy nie – nasz wygląd ma wpływ na to, jak postrzegają nas inni. O ile więc w pewnych okolicznościach (np. na urlopie) możemy sobie pozwolić na pewną nonszalancję w doborze garderoby, to na przykład idąc do pracy powinniśmy dobierać ją starannie i przemyślanie. Robiąc zakupy pamiętajmy więc, co mamy już w szafie i kupujmy kolejne elementy garderoby tak, by do siebie pasowały.

– Strój ma w biznesie bardzo duże znaczenie, ponieważ przekłada się na wizerunek danej osoby w oczach np. przyszłego pracodawcy czy klienta. – mówi Natalia Bogdan, z agencji pracy Jobhouse. Dodaje: Jeśli więc wybieramy się na rozmowę o pracę lub spotkanie z klientem, nie powinniśmy eksperymentować z fasonami ani kolorami, postawmy za to na klasyczną elegancję. Szafa wypełniona dobrze pasującymi do siebie kompletami bluzek, spódnic i spodni w stonowanych kolorach ma też inną zaletę – pozwala oszczędzić czas, bo w momencie, gdy wybieramy się do pracy nie mamy dylematu, co na siebie włożyć. Sama jestem pracującą mamą, więc wiem, jak cenny jest czas, szczególnie podczas poranków.

Shopping ze stylistką? Czemu nie!

Decydując się na zakup ubrań przeważnie polegamy na własnym guście, bywa też, że prosimy o radę koleżankę albo kogoś z rodziny – męża, partnera, córkę. A może warto wybrać się na tzw. shopping z profesjonalistą? Taka osoba nie tylko wskaże fasony i wzory, w których wyglądamy najlepiej (często takie, których sami byśmy nie przymierzyli), ale też pomoże nam stworzyć kompletne kreacje.

– Korzystanie z usług stylisty staje się coraz popularniejsze i to nie tylko wśród gwiazd. Ludzie cenią sobie profesjonalną poradę. Dzięki styliście i za pomocą zaledwie kilku umiejętnie dobranych ubrań – mogą bowiem stworzyć wiele unikalnych stylizacji. – zauważa stylistka Elżbieta Chrzanowska. Dodaje: Ostatnio dla jednej ze swoich klientek udało mi się stworzyć 23 kreacje do pracy z użyciem zaledwie kilku podstawowych ubrań.

Mądre kupowanie pomaga nam zatem oszczędzić czas, pieniądze, a także sporo niepotrzebnych nerwów. Warto więc przed udaniem się na zakupy, przygotować się do nich nieco dokładniej niż zazwyczaj. Pamiętajmy o tym, co mamy w szafie, kupujmy dobre jakościowo ubrania o klasycznych krojach, a jeśli chcemy zaszaleć, postawmy na dodatki.

Dodaj komentarz