Cukrzyca ciążowa – objawy i leczenie
Ciąża to wspaniały czas dla kobiety. Oczekiwanie na przyjście na świat upragnionego dziecka to czas radości, ale również niepewności. W tym okresie kobieta powinna o siebie dbać i wykonywać rutynowe badania. Pozwola wykryć nieprawidłowości, takie jak cukrzyca ciążowa. Zbyt późno wykryta i nieleczona może prowadzić do wielu powikłań.
Cukrzyca ciążowa – objawy
Czynnikami ryzyka cukrzycy ciążowej są: cukrzyca w poprzedniej ciąży, ukończony 35. rok życia, nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze przed ciążą, PCOS, występowanie cukrzycy typu 2 w rodzinie ciężarnej. Cukrzyca ciążowa objawy charakterystyczne to senność, mdłości, infekcje skóry, pęcherza czy pochwy oraz zaburzenia widzenia. Jednym z podstawowych objawów jest wielomocz. Podczas cukrzycy w ciąży oddawanie moczu występuje bardzo często i wynosi nawet 3 litry wydalanych płynów na dobę. Kolejny objaw to niekontrolowane napady głodu, a także potrzeba przyjmowania dużej ilości płynów.
Leczenie cukrzycy ciążowej
W diagnostyce cukrzycy ciążowej niezbędne są badania z krwi, a przede wszystkim krzywa cukrowa, która pokazuje jak wygląda poziom glukozy we krwi. Często diagnoza cukrzycy ciążowej może powodować objawy depresji w ciąży. Jednak odpowiednio szybko wykryta i leczona, cukrzyca ciążowa nie musi zagrażać zdrowiu dziecka. Ważne jest ustalenie prawidłowej diety, która unormuje poziom cukru we krwi. W tej diecie dzienne zapotrzebowanie to minimum 1800 kcal. Należy zwiększyć ilość białka w posiłkach, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Ważne jest, by kobieta ciężarna nie odczuwała głodu. Dieta cukrzycowa, nie jest dietą odchudzającą.
Cukrzyca ciążowa wymaga stałej kontroli. Dlatego też ważne jest mierzenie poziomu glukozy każdego dnia. W niektórych wypadkach cukrzyca ciążowa wymaga insulinoterapii. Leczenie insuliną jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i ich rozwijającego się płodu. Insulina to jedyny lek, który może być podawany ciężarnym, chorującym na cukrzycę.