Demakijaż – jak poprawnie oczyścić cerę?
Wiele z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez nałożenia na twarz ulubionego podkładu, pudru, kosmetyków do konturowania czy pomadki do ust. Makijaż stanowi ważną część naszej codziennej rutyny, jednak etap demakijażu powinien być dla nas równie istotny. Oczyszczanie skóry twarzy z kolorowych kosmetyków stanowi pierwszy krok do promiennej i świetlistej cery wolnej od zmarszczek. Dlatego też powinnyśmy zadbać o to, aby każdy krok w demakijażu był starannie przemyślany i dostosowany do rodzaju naszej skóry twarzy. Choć czasem jesteśmy zbyt zmęczone na wykonanie wieczornego demakijażu, warto wykrzesać z siebie ostatki energii, by następnego ranka cieszyć się cerą gotową na kolejną warstwę makijażu. Zatem jak powinien wyglądać poprawny demakijaż twarzy?
Codzienny demakijaż: demakijaż oczu
Pierwszym krokiem, który powinien przybliżyć nas do pięknej i zadbanej cery jest demakijaż oczu. Tusz do rzęs, cienie do powiek czy kolorowe pigmenty na powiekach obciążają okolice naszych oczu, a niedokładnie usunięte powodują ich podrażnienie, a także przyspieszają procesy starzenia się skóry. Co ważne, demakijaż oczu powinnyśmy przeprowadzić z najwyższą delikatnością – nadmierne tarcie nie tylko powoduje podrażnienie spojówek, ale także wypadanie rzęs czy brwi. Dlatego też usuwanie makijażu z okolic oczu i brwi powinnyśmy rozpocząć od nałożenia środka do demakijażu na wacik kosmetyczny i delikatnie przyłożyć go do powiek na kilka minut. Kolorowe kosmetyki ulegną rozpuszczeniu, co znacznie ułatwia ich usunięcie.
Codzienny demakijaż: demakijaż ust
Po pozbyciu się wszelkich produktów z okolicy oczu i brwi musimy zająć się również naszymi ustami. Niektóre pomadki do ust mają tendencję do wysuszania, szczególnie matowe produkty do ust w płynie. Ich zastygająca formuła powoduje, że utrzymują się na ustach od kilku do nawet kilkunastu godzin, jednak trwałość czasem przychodzi kosztem kondycji naszych ust. Dlatego też do usuwania ciężkich produktów z ust warto zastosować olejki czy mleczka do demakijażu, które rozpuszczają zastygające pomadki, jednocześnie nawilżając spierzchnięte i wysuszone usta.
Codzienny demakijaż: demakijaż twarzy
Jeżeli oczy i usta mamy już z głowy, pozostaje nam zatroszczyć się o pozostałą część naszej skóry twarzy. Wiele z nas jednak zapomina, że mieszanka ciężkiego podkładu i kosmetyków sypkich stanowi dość ciężki orzech do zgryzienia dla żeli czy pianek do mycia twarzy. Pamiętajmy zatem, żeby przed użyciem produktu do mycia cery użyć płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu. Szybko pozbędziemy się nadmiaru kosmetyków, a przy tym przygotujemy naszą skórę do dalszych etapów domowej pielęgnacji.
Codzienny demakijaż: produkty do mycia twarzy
Po usunięciu większości warstw makijażu, musimy zadbać o to, by na naszej twarzy nie pozostał najmniejszy ślad po „tapecie”. Dlatego też po zastosowaniu produktów do demakijażu należy dokładnie oczyścić naszą cerę przy użyciu żelu do mycia twarzy lub innych produktów, które odpowiadają naszej skórze. Warto pamiętać o peelingu twarzy, który powinnyśmy wykonywać 2-3 razy w tygodniu.
Codzienny demakijaż: tonik do twarzy
Nasza skóra po umyciu wymaga przywrócenia odpowiedniego poziomu pH, w czym nieocenione są toniki na bazie naturalnych składników. Tonik przynosi najlepsze efekty, gdy aplikujemy go bezpośrednio na twarz, bez użycia wacika kosmetycznego. I najważniejsze – toniku nie należy zmywać.
Codzienny demakijaż: krem nawilżający do twarzy
Oczyszczona cera jest gotowa na przyjęcie kremów do nawilżania twarzy. Używajmy kosmetyków przeznaczonych dla rodzaju naszej skóry, nie zapominając o szyi i dekolcie. Przesuszona skóra traci elastyczność i jędrność, a tego przecież nie chcemy.