Szczepionka

Dlaczego warto szczepić się przeciwko grypie?

Grypa jest dość powszechnie występującą chorobą, która często towarzyszy nam w okresie jesiennym i zimowym. Często mylona jest z przeziębieniem, niemniej jednak warto wiedzieć, że nieleczona grypa może doprowadzić do dość groźnych powikłań. Dlatego też warto skorzystać z możliwości, jakie daje nam współczesna medycyna. Albowiem istnieje skuteczna szczepionka przeciwko grypie. Poniżej przedstawiamy argumenty przemawiające za tym, że zdecydowanie warto szczepić się przeciwko grypie.

Czym jest grypa?

Czym właściwie jest grypa? To choroba, która jest wywoływana przez wirus. Zachorowania pojawiają się sezonowo. Grypa występuje najczęściej od późnej jesieni aż do wiosny. Zarazić wirusem grypy możemy się przede wszystkim drogą kropelkową od osoby zakażonej krok. Czasami zarazić możemy się również tylko i wyłącznie przez dotyk. Wynika to z tego, że wirus grypy potrafi przetrwać na skórze rąk, a także na przedmiotach.

Powikłania pogrypowe

Nieleczona grypa może być niezwykle niebezpieczna dla naszego organizmu. Nieleczenie grypy, a także jej ciężki przebieg, mogą w znacznym stopniu zaostrzyć przebieg chorób, na które aktualnie cierpimy. W znacznym stopniu powikłania pogrypowe dotyczą przede wszystkim schorzeń w obszarze układu oddechowego. W wyniku grypy możemy zachorować na zapalenie płuc, czy też na zapalenie oskrzeli. Narażony na powikłania pogrypowe jest również układ nerwowy. Bardzo niebezpieczne dla człowieka może być choćby zapalenie mózgu, czy też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Szczepienia przeciwko grypie – dlaczego warto?

Dlaczego warto szczepić się przeciwko grypie?  Dzięki zaszczepieniu znacznie obniżymy ryzyko zachorowania na wyżej wymienione choroby. Niemniej jednak podniesiemy również naszą odporność na wirusa grypy. Warto również wspomnieć, że dzięki szczepieniu na grypę możemy znacznie zaoszczędzić kosztach ewentualnego leczenia. W skrajnych przypadkach szczepienie przeciw grypie może nawet nam uratować życie.

Szczepienie na grypę powinniśmy wykonać w okresie od września do grudnia. Szczepionkę można zakupić w aptece. Niemniej jednak jest ona dostępna tylko i wyłącznie na receptę. Dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Szczególnie szczepienie przeciwko grypie zaleca się osobom po 50 roku życia, młodzieży do 18 roku życia, kobietom w ciąży lub też planującym ciążę, oraz pacjentom, którzy cierpią na przewlekłe choroby serca. Szczepić powinni się również pacjenci, którzy zmagają się z cukrzycą i ci, którzy bardzo długo przebywają w szpitalach, sanatoriach, czy też w domach opieki.

 

Dodaj komentarz