Kiedy warto wybrać się na psychoterapię?

Kiedy warto wybrać się na psychoterapię?

Codzienne życie wielu z nas wypełnione jest różnymi problemami, stresem i lękiem. Często brakuje w nim chwili relaksu i wyciszenia. Nie są to warunki sprzyjające zdrowiu psychicznemu, przez co wiele osób na nim podupada. U niektórych ludzi ich problemy są tak duże, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Warto wtedy skorzystać ze specjalistycznej pomocy, jaką daje psychoterapia.

Psychoterapia – definicja

Mianem psychoterapii nazywamy metodę leczenia zaburzeń naszej psychiki, jej schorzeń i nieprawidłowości. To także sposób na uporanie się z problemami i traumami, które zaburzają nasze prawidłowe funkcjonowanie. Psychoterapia odbywa się poprzez indywidualne lub grupowe spotkania pacjenta z terapeutą, podczas których przepracowuje się swoje problemy.

Jednak psychoterapia to nie tylko leczenie. To także sposób na poznanie siebie, poprawę jakości swojego życia, także w sferze emocjonalnej. Psychoterapia może zwiększyć nasz potencjał, usprawnić relacje społeczne i komunikację z innymi ludźmi. Nie służy więc jedynie leczeniu, ale także poprawia nasze życie w takim zakresie, w jakim tego potrzebujemy.

Jakie problemy pozwala przepracować psychoterapia?

Często na psychoterapię uczęszczają osoby, które nie potrafią uwolnić się od bolesnej przeszłości czy wspomnień. Trafiają na nią także osoby po przejściach, straumatyzowane. To miejsce dla osób, które nie mogą się pogodzić z doznaną krzywdą i emocjami. Często tego rodzaju problemy powodują depresję, apatię, niechęć i zobojętnienie a także niszczą relacje społeczne i rodzinne chorego.

Na psychoterapię uczęszczają często osoby cierpiące na różne fobie, depresję, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, nerwice i lęki. Zaburzenia lękowe to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn spotkań z psychoterapeutą. Daje on szansę na skuteczne rozwiązanie problemu, który zatruwa życie i nie pozwala normalnie funkcjonować.

Sygnały wskazujące na potrzebę psychoterapii

Do psychoterapeuty powinniśmy udać się, kiedy przestajemy radzić sobie z emocjami lub nad nimi panować. Czasem pierwsze sygnały, sygnalizujące problem natury psychicznej, otrzymujemy także od naszego ciała w postaci bólu brzucha, kołatania serca czy nadciśnienia. Jeśli badanie lekarskie nie wykaże ich fizjologicznych przyczyn, powinniśmy poszukać ich w naszej psychice.

Warto też wybrać się na psychoterapię kiedy mimo dobrego zdrowia mamy niekontrolowane wahania nastroju, pogorszyły się nasze relacje społeczne, odczuwamy lęk, permanentne zmęczenie, problemy z koncentracją i nie odczuwamy chęci do życia. Albo gdy odczuwamy bezradność, mamy problemy ze snem czy zaczynamy nadmiernie korzystać z używek. Są to sygnały, że potrzebujemy pomocy specjalisty.

Jak wybrać najlepszą psychoterapię?

Praktycznie w każdym mieście znajdziemy ofertę psychoterapii. Więcej ich będzie oczywiście w większych aglomeracjach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. psychoterapia Warszawa Mokotów, aby poznać liczbę ofert dla danego regionu a nawet dzielnicy. Spośród nich można wybrać tą najbardziej nam odpowiadającą.

Czasem – dla komfortu psychicznego i zachowania większej anonimowości – warto skorzystać z oferty terapeuty z innej miejscowości. Takie rozwiązanie może być dobre zwłaszcza dla tych osób, które wcześniej nie korzystały z takiej formy pomocy i boją się stygmatyzacji otoczenia. Pamiętajmy, że na psychoterapię kieruje psycholog lub psychiatra, który uzna, że taka forma leczenia przyniesie najlepsze rezultaty.

Kiedy udać się na wizytę?

Do psychoterapeuty powinniśmy udać się wtedy, gdy nie radzimy sobie z jakimś problemem i nie mamy wokół siebie osób, które byłyby w stanie nam pomóc. Na współpracę ze specjalistą musimy być jednak emocjonalnie gotowi, czyli nie bać się otworzyć. Musimy „dojrzeć” do chęci zmian, które w założeniu mają poprawić jakość naszego życia i pozwolić uporać się z tym, co nas trapi.

Na wizytę powinny zdecydować się także te osoby, które mają wrażenie, że utknęły w miejscu i że w ich życiu nic się już nie zmieni. Psychoterapia leczy, przywracając równowagę i spokój. Jest też sposobem na lepsze poznanie siebie i swoich potrzeb czy nawet na zmianę podejścia do życia. W wielu przypadkach pozwala odzyskać radość życia i zacząć normalnie funkcjonować.

 

Dodaj komentarz