sportowy styl

Sportowa elegancja – pomysłowe pomieszanie stylów

Styl pełen sprzeczności czy może najbardziej praktyczny i uniwersalny outfit? Sportowa elegancja jako trend w modzie może wzbudzać wiele wątpliwości. W praktyce jednak każdy, kto nosi się w ten sposób musi posiadać niebywałe wyczucie, aby efektownie pogodzić ze sobą dwa zupełnie różne rodzaje ubrań.

Łączenie eleganckich i sportowych ubrań na pierwszą myśl zahacza o paradoks, ale ostatnie trendy w modzie pokazują, że jest to zabieg bardzo lubiany i dający wiele możliwości. O stylu tego typu mówimy coraz częściej smart casual lub styl półformalny. Można go spotkać głównie w korporacjach i biurach na przykład podczas luźnego piątku, czyli casual Friday.

Czym jest sportowa elegancja, czyli smart casual?

Smart casual zakłada połączenie klasycznych elementów garderoby z tymi zdecydowanie bardziej wygodnymi i na luzie. Typowym przykładem jest założenie eleganckiej koszuli i marynarki do dżinsowych spodni oraz płaskich butów. Ponieważ jest to styl, który wybieramy najczęściej do pracy, powinniśmy pamiętać, że nie można przesadzić z jego warstwą sportową czy nieformalną. Pomimo skojarzeń, w konwencji tej nie mieszczą się więc dresowe spodnie, bluzy z kapturem i krzykliwymi nadrukami, ani wyświechtane trampki. Nie próbujmy też ubierać się w stylu smart casual tam, gdzie obowiązuje ściśle określony dress code.

Styl smart casual sprawdzi się w wielu zgoła odmiennych okolicznościach. Biznesowy obiad, wizyta w urzędzie, popołudniowe spotkanie z koleżanką, randka wieczorową porą – na dobrą sprawę wszystkie te wydarzenia moglibyśmy zaliczyć jednego dnia bez konieczności przebierania się w coś bardziej odpowiedniego. Sportowa elegancja jest praktyczna także z innych względów – daje nam więcej wygody niezależnie od tego czy do pracy jedziemy autobusem, samochodem czy rowerem. Jest także bardziej użyteczna w zmiennych warunkach pogodowych. Zimą możemy założyć do niej pikowaną kurtkę, a latem wybrać szorty i krótszy rękaw.

Sportowa elegancja – najważniejsze zasady

Po sportową elegancję chętnie sięgają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wiele marek oraz projektantów wypuszcza kolekcje smart casual, by ułatwić nam dobór garderoby. Sami również możemy zestawiać ubrania eleganckie i wygodne, należy jednak robić to umiejętnie. Kobiety mogą bazować na eleganckich oraz ponadczasowych bluzkach czy krojach sukienek. Mężczyźni nie powinni rezygnować z koszul i marynarek.

Chcąc opanować styl smart casual, dowiedz się (np. ze strony Vitalogy), jakie ubrania to kwintesencja klasy i szyku. Do nich dobierz takie elementy garderoby, jak dżinsy, chinosy, cygaretki, spódnice do lub za kolano, szmizjerki, kardigany, blezery, mokasyny, buty na średnim obcasie czy lordsy. Mieszaj wzory i kolory, możesz też użyć zabawnych lub kolorowych motywów, ale raczej w mniej widocznych dodatkach, np. na skarpetkach lub apaszce. Mimo znacznej dowolności w użyciu krojów, ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z ubrań zanadto odsłaniających ciało.

Dodaj komentarz