Odchudzanie

Zdrowe odchudzanie. Jak skutecznie pozbyć się nadwagi?

Współczesne kanony piękna faworyzują kobiety szczupłe, zgrabne, które wyglądają niczym modelki z okładki magazynu „Vogue”. Smukła sylwetka to powód do dumy, jednak osiągnięcie wymarzonej wagi wcale nie jest takie proste. Znacznie łatwiej jest przybrać na wadze niż zrzucić nadprogramowe kilogramy. Nadwaga ma niekorzystny wpływ nie tylko na naszą samoocenę czy samopoczucie, ale jest równie niebezpieczna dla naszego organizmu. Co prawda niewielka oponka na brzuchu to jeszcze nie koniec świata, jednak zwiększająca się masa ciała powinna skłonić nas do zmiany stylu życia. Wiele z nas ma za sobą nieudane próby odchudzania, a brak widocznych efektów może być spowodowany wieloma czynnikami. Zatem jak raz na zawsze pozbyć się nadwagi?

Jak schudnąć? Regularne posiłki

Jedną z największych przeszkód w drodze do wymarzonej sylwetki jest nieregularność w spożywaniu posiłków. Głodzenie się przez cały dzień, by wieczorem pochłonąć pół zawartości lodówki to szybki przepis na dodatkowe kilogramy. Nasz organizm w wyniku reakcji obronnej magazynuje tłuszcz, by mieć z czego czerpać energię. W trakcie kuracji odchudzającej niezwykle ważna jest zatem konsekwencja w spożywaniu posiłków 4-5 razy dziennie w 3-4 godzinnych odstępach czasowych. W ten sposób dostarczamy naszemu ciału niezbędnej ilości kalorii i składników odżywczych, jednocześnie unikając uczucia głodu.

Co zrobić, żeby schudnąć? Zbilansowana dieta

Każda z nas na początku swojej przygody z odchudzaniem szuka dróg na skróty, które teoretycznie pozwolą nam uniknąć zbędnego wysiłku. Jednak w odchudzaniu nie chodzi o to, by w kilka dni schudnąć kilka kilogramów. Takie nastawienie z pewnością nie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Zmiana nawyków żywieniowych powinna mieć charakter permanentny, towarzyszyć nam na co dzień, nie tylko na etapie gubienia wagi. Grunt, to spożywać zbilansowane posiłki bogate we wszystkie składniki odżywcze, ale w odpowiednich proporcjach. Warzywa, owoce czy chude mięso i nabiał powinny zagościć u nas na stałe.

Jak można schudnąć? Picie wody

Regularne nawadnianie organizmu jest szczególnie ważne w trakcie odchudzania. Woda jest głównym składnikiem komórek, dlatego nasz organizm po prostu nie może dobrze funkcjonować bez systematycznego uzupełniania jej zapasów. Co ważne, woda pomaga również hamować nadmierny apetyt, co w trakcie kuracji odchudzającej ma ogromne znaczenie. Ile pić wody w ciągu dnia? Przyjmuje się, że od 1,5l do 2l wody dziennie, jednak wszystko zależy od naszego trybu życia. Jeśli w trakcie odchudzania stawiamy nie tylko na dietę, ale także na ćwiczenia, nasz organizm potrzebuje nieco większej dawki nawodnienia.

Jak pozbyć się nadwagi? Aktywność fizyczna

Nie musimy od razu „lecieć” po karnet na siłownię, żeby wprowadzić wysiłek fizyczny do swojego stylu życia. W przypadku początkujących, zbyt intensywny wysiłek fizyczny może być przyczyną bolesnych kontuzji, a także problemów z układem oddechowym czy krwionośnym. Jeśli chcemy coś zmienić w swoim życiu, warto zacząć od długich spacerów, jazdy na rowerze czy pływania. Pozwólmy naszemu organizmowi przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, która powinna stać się naszą rutyną. Aktywność fizyczna w procesie odchudzania jest równie istotna, co zdrowa dieta, dlatego nie ma na co czekać.

Zdrowe odchudzanie: sen

Zregenerowany organizm znacznie lepiej znosi trudy odchudzania. Co więcej, brak odpowiedniej dawki snu odpowiada za spadek poziomu leptyny, czyli hormonu, dzięki któremu odczuwamy głód. Niski poziom leptyny powoduje zwiększenie łaknienia, a dodatkowo przyczynia się do odkładania tkani tłuszczowej w naszym organizmie. Zatem nie tylko dieta i ćwiczenia odchudzające, ale co najmniej 7 godzin snu.

Dodaj komentarz