Jak leczyć niestrawność? Domowe sposoby na pozbycie się dolegliwości
Od czasu do czasu lubimy sobie pofolgować z ilością jedzenia. Szczególnie dużym „ryzykiem” są objęte wizyty w domu rodzinnym, gdzie mama czy babcia nie chcą przestać nas karmić domowym jedzeniem. Polska kuchnia nie należy do najbardziej lekkostrawnych – klasyczny zestaw obiadowy w postaci kotleta schabowego, puree ziemniaczanego czy mizerii na bazie tłustej śmietany może obciążyć nasz żołądek do granic możliwości. Gdy dochodzi do tego obfity deser i domowe nalewki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może dopaść was niestrawność. Na pierwszy rzut oka problem jak każdy inny, jednak przedłużające się dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego mogą przyczynić się do uczucia dyskomfortu, a co gorsza, poważniejszych problemów z trawieniem. Zatem jakie domowe sposoby sprawdzają się w przypadku niestrawności?
Niestrawność – objawy
Typowe dolegliwości związane z zaburzeniem trawienia to uczucie pełności, nieprzyjemny posmak w ustach, nadkwasota, wzdęcia, nudności, biegunka, bóle w dolnej części brzucha. Niestrawności mogą towarzyszyć również uczucie zmęczenia i ospałość, niekiedy pojawiają się także „zimne poty”. Objawy niestrawności można jednak leczyć domowymi sposobami, które są nam znane już od wielu lat. Co ważne, w przypadku przedłużających się dolegliwości związanych z niestrawnością warto jednak udać się do przychodni zdrowia, gdzie lekarz pomoże nam dobrać odpowiednią kurację i zbada problem od podszewki.
Przyczyny niestrawności
Problemy z niestrawnością oprócz tego, że pojawiają się przy spożyciu zbyt dużej ilości jedzenia, mogą występować również w przypadku konsumpcji poszczególnych produktów spożywczych czy posiłków. Trudności w trawieniu jedzenia najczęściej pojawiają się, gdy jemy potrawy obfitujące w tłuszcz zwierzęcy czy konserwanty. Przyczyną niestrawności może być również spożycie potraw na bazie roślin strączkowych jak groch, fasola czy bób, które dość mocno obciążają żołądek. Na „zakazanej liście” znajdują się również słodkie napoje czy niektóre barwione alkohole.
Jak leczyć niestrawność?
Niestrawność wywołana przejedzeniem czy spożyciem ciężkostrawnego posiłku trwa zazwyczaj jeden dzień, góra dwa, dlatego nie jest to jeszcze stan alarmujący. W tym przypadku możemy posiłkować się domowymi sposobami na niestrawność, których używały już nasze mamy czy babcie.
Co na niestrawność? Koper włoski
Chyba najszerzej znany środek na niestrawność. Napar z kopry włoskiego pomaga pozbyć się dolegliwości żołądkowych ze względu na obecność drogocennych składników. Herbatka z kopru włoskiego przyspiesza procesy trawienne, działa w sposób rozkurczowy, pozwala pozbyć się wzdęć i nudności. Oprócz tego ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu działa kojąco na nasz układ trawienny.
Co na niestrawność? Imbir
Równie popularny sposób na problemy z trawieniem. Imbir odpowiednio stymuluje pracę żołądka, dzięki czemu pojawia się więcej soków trawiennych. Co więcej, imbir pomaga również na nudności i zapobiega powstawaniu gazów. Najlepszym rozwiązaniem, które może pochwalić się najszybszym działaniem jest napój ze świeżego imbir,u do którego możemy dodać również goździki.
Co na niestrawność? Ocet jabłkowy
Zawarte w nim składniki pomagają przywrócić równowagę kwasową w żołądku i redukuje obecność kwasów w jelitach, przez co nadmiar jedzenia może szybciej ulec rozkładowi. Ocet należy rozcieńczyć w szklance wody, a do napoju możemy również dodać odrobinę miodu, który również korzystnie wpływa na procesy trawienne.