Badanie przełyku – na czym polega, kiedy warto się zgłosić?
Badanie przełyku, czy inaczej manometria przełyku, to badanie obrazowe, które pozwala ocenić pracę przełyku. Wykorzystywane jest przede wszystkim w gastroenterologii. Dzięki badaniu można zdiagnozować przyczynę problemów z połykaniem. Jak dokładnie przebiega badanie i jak pacjent powinien się na nie przygotować?
Badanie przełyku – objawy, które powinny skłonić do wizyty
Do wykonania badania przełyku kwalifikują się pacjenci cierpiący na zaburzenia połykania (np. dysfagię, achalazję lub ból przy połykaniu), ale nie tylko. Manometrię warto wykonać przy:
- wtórnym zaburzeniu motoryki trzonu (skrobawica, twardzina układowa),
- chorobach spastycznych,
- chorobach ogólnoustrojowych, które obejmują przewód pokarmowy (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby tkanki łącznej),
- aby ustalić ułożenie sondy ph-H-metrycznej,
- przed zabiegami bariatrycznymi,
- przy nietypowych objawach lub trudnościach w leczeniu choroby refluksowej przełyku,
- bólu w klatce piersiowej pochodzenia pozasercowego (NCCP – Non Cardiac Chest Pain).
Badanie przełyku może być dodatkowo przeprowadzone do oceny nieprawidłowości perystaltyki przełyku przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi.
Przygotowanie do badania przełyku i przeciwskazania
Przed manometrią przełyku należy powstrzymać się od jedzenia i picia na minimum 6 godzin od badania. Przeciwskazaniem do wykonania badania przełyku jest niestabilna choroba wieńcowa, krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, niedrożność przełyku lub przewodu nosa, a także brak współpracy z pacjentem (na przykład z powodu choroby psychicznej).
Przebieg manometrii przełyku
Przed przystąpieniem do badania przełyku lekarz znieczula pacjentowi błonę śluzową nosa oraz gardła lekami w postaci żelu bądź aerozolu. Następnie badany przyjmuje pozycję siedzącą. Specjalista wprowadza do gardła niewielką sondę ze specjalnymi otworami bocznymi, które umożliwiają rejestrację zmian ciśnienia w obrębie przełyku.
Po założeniu sondy pacjent kładzie się na plecach, a lekarz dokonuje kilku pomiarów – ciśnienie mierzone jest na leżąco, w trakcie połykania małych porcji wody oraz przy wycofywaniu sondy z przełyku. Warto podkreślić, że cewnik ma niewielkie rozmiary i jest elastyczny, dlatego nie powinien przysparzać bólu, może jedynie powodować niewielki dyskomfort.
Zapisz się na badanie przełyku na nowoczesnej aparaturze
Manometria przełyku wysokiej rozdzielczości to stosunkowo nowe badanie przełyku, bo zostało upowszechnione dopiero w 2008 roku. Sonda ma większą liczbę czujników, co pozwala na niezwykle precyzyjne obrazowanie, a tym samym – wdrożenie skutecznego leczenia. Jesteś w grupie kwalifikującej się do badania? Zapisz się do gabinetu dr hab. n. med. Doroty Waśko-Czopnik, która dysponuje nowoczesną aparaturą i szeroką wiedzą z zakresu chorób wewnętrznych. Poznaj pełną ofertę (waskoczopnik.pl) i zarejestruj się na badanie przełyku już dziś.