jak urzadzic kuchnie

Ustawna kuchnia. Jak urządzić funkcjonalne wnętrze?

Kuchnia dla wielu to serce domu. Jeśli dodatkowo połączona jest z częścią jadalną, spędzamy w niej najwięcej swojego wolnego czasu z rodziną. To w kuchni przygotowujemy posiłki i prowadzimy długie rozmowy przy okazji spotkań rodzinnych. Wszak nie od dziś wiadomo, że najlepsze imprezy odbywają się właśnie w kuchni. Co sprawia, że czas spędzony na gotowaniu potraw jest optymalny i przyjemny? Jak sprawić, żeby to ważne pomieszczenie było nie tylko miłe dla oka, ale i w pełni funkcjonalne dla domowników?

Czy rozmiar kuchni ma znaczenie?

Bez względu na rozmiar pomieszczenia, jakie chcemy urządzić, jesteśmy w stanie stworzyć funkcjonalne wnętrze, stosując się do kilku zasad. Wąskie i bardzo nieustawne pomieszczenia, które najczęściej znajdują się w blokach, stanowią spore wyzwanie, jednak osiągnięcie pożądanego efektu nie jest niemożliwe. Rozplanowując ustawienie mebli i sprzętów AGD należy pamiętać o tym, żeby stworzyć przestrzeń dla 5 stref kuchennych, tj.: do przygotowywania, gotowania, zmywania, przechowywania oraz zapasów. Kuchnia musi pełnić swoją rolę, zatem stworzenie miejsca na wszystkie potrzebne czynności i rzeczy jest bezsprzecznie podstawą w urządzeniu funkcjonalnej przestrzeni. W przypadku kuchni małych warto zdecydować się na zabudowę pod sufit, żeby zyskać miejsce do przechowywania. Duże przestronne kuchnie dają większą ustawność i umożliwiają wykonanie jedynie niskiej zabudowy pod blatem. Oba rozwiązania dają możliwość stworzenia kuchni, w której gotowanie będzie przyjemnością.

Trójkąt roboczy. Pamiętaj o nim planując kuchnię

Jeśli już wiemy, ile miejsca przeznaczymy na każdą strefę, możemy rozrysować plan zabudowy kuchennej. Tworząc plan, uwzględniamy dojście wody, odpływ oraz miejsca kontaktów. Problem Co wpływa na ustawność kuchni? sprecyzowany został w linku https://miedziowe.pl/content/view/105223/501/. Żeby przyrządzanie posiłków było przyjemne, należy właściwie rozplanować trójkąt roboczy. Czym jest kuchenny trójkąt roboczy? Jest to zachowanie odpowiednich odległości oraz kolejności ustawienia 3 sprzętów: lodówki, zlewu oraz płyty/piekarnika. To pomiędzy tymi trzema urządzeniami poruszamy się podczas gotowania. Zasada jest prosta — pomiędzy lodówką a zlewem oraz lodówką a kuchenką, należy zachować odległość minimum 120 cm, ale nie większą niż 210 cm. Taka sama odległość powinna dzielić zlew i kuchenkę, przy czym przestrzeń ta powinna stanowić blat roboczy, na którym szykujemy składniki potraw. Jeśli posiadana przez nas kuchnia należy do tych mniejszych, długość blatu roboczego może wynosić 90 cm. Nie wpłynie to na funkcjonalność przestrzeni.

Funkcjonalność to także sprzęt dobrany do Twoich potrzeb

Funkcjonalność nowoczesnych kuchni opiera się na dobrej jakości sprzęcie AGD, który będzie bezawaryjnie działał przez lata, a przy tym nie zużyje dużo energii elektrycznej. Urządzenia mają służyć nam, więc to od naszych preferencji zależy, czego potrzebujemy, żeby cieszyć się czasem spędzonym w kuchni. Im mniej miejsca mamy w kuchni, tym bardziej powściągliwie musimy podejść do zakupu sprzętów. Małe AGD tylko z nazwy jest małe, a praktycznie zajmuje dużo miejsca na kuchennym blacie.  Warto zatem poszukać urządzeń, które można zabudować. Jeśli chcemy mieć kuchenkę mikrofalową, warto ją umieścić nad blatem. Na rynku dostępne są również ekspresy do kawy, które można schować w szafce. Ostatnim elementem wpływającym na ustawność naszej kuchni są drobiazgi trzymane na blatach. Przyprawy, deski do krojenia, stojak na noże czy doniczki z ziołami. Umieśćmy je tak, aby nie przeszkadzały w trakcie gotowania. Zasada jest prosta, im mniej rzeczy na blacie tym łatwiej nie tylko przyrządzać posiłki, ale również sprzątać oraz utrzymać czystość.

Dodaj komentarz