Czym są badania prenatalne?
Odpowiednia opieka nad kobietą w ciąży pozwala w porę rozpoznać wszelkie choroby i nieprawidłowości w rozwoju płodu. Dzisiaj nieodłącznym elementem jest wykonywanie badań prenatalnych. Na czym dokładnie polegają?
Jak wyglądają badania prenatalne i kiedy się je wykonuje?
Ciąża dla każdej kobiety jest wyjątkowym czasem. Oprócz dbania o siebie musi również od pierwszych chwil dbać o zdrowie maleństwa. W końcu to od jej stanu zdrowia zależy kondycja dziecka. Aby upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo i nie występują żadne odchylenia od normy, lekarz prowadzący ciąże, zleca wykonanie badań prenatalnych. Są to różnego rodzaju testy, wykonywane z krwi oraz badania USG. Pozwalają one określić, na podstawie specjalnych odczynników, czy dziecko cierpi na wrodzone choroby genetyczne, lub jakiekolwiek wady budowy ciała oraz narządów wewnętrznych. Badania prenatalne we Wrocławiu, oraz innych miastach wykonuje się zazwyczaj w każdym trymestrze. Pierwsze między 11 a 14 tygodniem ciąży, drugie między 18 a 23 tygodniu, a trzecie po 18 tygodniu.
Jakie choroby wykrywają badania prenatalne i czy są bezpieczne dla dziecka?
Badania prenatalne pozwalają wykluczyć poważne wady płodu. Ginekolog we Wrocławiu i każdym innym mieście zaleca je pacjentkom, których ciąże prowadzi, ponieważ pozwalają szybko wykryć niebezpieczne schorzenia. Dzięki badaniom możliwe jest zdiagnozowanie chorób takich jak: zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau, wady serca, układu kostnego, rozszczep podniebienia i wiele innych. Szybka reakcja pozwala czasami na leczenie dziecka jeszcze w łonie matki. W przypadku chorób nieuleczalnych rodzica mają czas na przygotowanie i oswojenie się ze stanem dziecka. Badania są bezpieczne – zarówno dla maluszka, jak i dla matki. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz zleca dodatkową diagnostykę, aby wykluczyć lub potwierdzić swoje przypuszczenia. Ważne, żeby badania wykonywane były przez lekarza specjalizującego się w chorobach płodu, ponieważ daje to większa pewność, że rozpozna wszelkie odchylenia od normy.