Przyjaźń między kobietami

Damska przyjaźń, czyli wszystko o relacjach damsko-damskich

Każda z nas doskonale wie, że przyjaźń to niezwykle cenna relacja z drugim człowiekiem, który nas rozumie, wspiera i zawsze można na niego liczyć. Wiele mówi się o przyjaźni damsko-męskiej, a niewiele o charakterze przyjaźni pomiędzy dwoma kobietami. Nasza psychika już tak została skonstruowana, że czasem niezwykle trudno nas zrozumieć, dlatego tak ważne jest, by mieć przyjaciółkę, która nadaje na tych samych falach. Niemal każda z nas doświadczyła w swoim życiu konfliktów z drugą kobietą i dobrze wiemy, że potrafimy chować urazę latami, a długoletnia relacja może w mgnieniu oka runąć jak domek z kart. Jednak czy każda nasza przyjaciółka rzeczywiście nią jest?

Przyjaźń na całe życie

Pierwsze znajomości zawieramy czy to w przedszkolu, czy to w szkole, czy na podwórku. Będąc dzieckiem z pewnością nie zdawaliśmy sobie sprawy, że koleżanka z piaskownicy stanie się przyjaciółką na całe życie. Wbrew pozorom to właśnie przyjaźnie zawierane za szczenięcych lat mają największą szansę przetrwać próbę czasu. Oczywiście dla każdej z nas przychodzi taki moment w życiu, kiedy naszym priorytetem jest zrobienie kariery zawodowej czy założenie rodziny, a kontakt z przyjaciółką traci na intensywności. Jednak dzisiejsze technologie pozwalają nam spędzać długie godziny na ploteczkach z przyjaciółką, która mieszka na drugim końcu świata. Dla prawdziwej, damskiej przyjaźni nie istnieje żadna przeszkoda.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

Przysłowie, które pomimo upływających lat nie traci na znaczeniu. Nie sztuką bowiem jest utrzymywanie przyjacielskich relacji z drugą osobą, kiedy wszystko idzie po naszej myśli. Sztuką jest wzajemne wspieranie się w sytuacjach kryzysowych, kiedy grunt pali nam się pod nogami. Nie każda dobra znajoma okazuje się przyjaciółką, dlatego warto umiejętnie dobierać sobie ludzi wokół siebie. Nie brakuje kobiet, które udają przyjaźń tylko i wyłącznie po to, aby w najmniej spodziewanym momencie wbić nam nóż w plecy i to z czystej próżności czy zazdrości. Lepiej mieć jedną przyjaciółkę od serca, na którą zawsze można liczyć, niż tabun znajomych, które znikają wtedy, kiedy tylko pojawia się problem.

Przyjaźń między kobietami: szczerość to podstawa

Po czym odróżnić przyjaciółkę od znajomej? Prawdziwa przyjaciółka skrytykuje nas bez mrugnięcia okiem i to dla naszego dobra. Przyjaciółka zawsze powinna służyć złotymi radami i wytknąć nam wszystkie błędy. Obiektywne oko przyjaciółki z pewnością uratowało niejedną z nas, dlatego taką przyjaźń należy pielęgnować i doceniać. Doświadczeniem życiowym należy się dzielić, szczególnie gdy w grę wchodzi dobro jednej z najbliższych osób w naszym życiu.

Prawdziwa przyjaźń nie zawsze jest kolorowa

Oblicze prawdziwej przyjaźni nie zawsze jest takie kolorowe, jak by się to mogło wydawać, Tak jak kłócimy się z mężem, dziećmi czy rodzicami, tak samo nie musimy zgadzać się ze wszystkimi poglądami naszej przyjaciółki. Każda z nas jest inna i w tym tkwi całe piękno przyjaźni damsko-damskiej. Dwie z pozoru nie pasujące do siebie dziewczyny mogą znaleźć wspólny język, ale i nieźle się posprzeczać. W przyjaźni, podobnie zresztą jak w miłości, chodzi nie tylko o wzajemny szacunek czy zrozumienie, ale wypracowanie sztuki kompromisu. Fałszywa przyjaciółka odpuści już przy pierwszej, poważnej kłótni, natomiast przyjaciółka od serca będzie starała się rozwiązać problem jak najszybciej.

Dodaj komentarz