Skóra przesuszona w zimie

Nadmierne wysuszenie skóry zimą. Jakich kosmetyków używać?

Zimą nasza skóra najbardziej narażona jest na wysuszenie. Warunki atmosferyczne nie pomagają w zachowaniu zdrowego wyglądu skóry, o który walczymy przecież przez cały rok. Zima to w dużej mierze niskie temperatury, przenikliwy wiatr, susze powietrze we wnętrzach budynków wynikające z centralnego ogrzewania. Te wszystkie okoliczności przyczyniają się do narastającego problemu przesuszonej skóry, który dotyka coraz więcej z nas. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, dzięki którym możemy skutecznie zminimalizować ryzyko popękanej czy przesuszonej skóry. Podstawą do zachowania zdrowej i promiennej skóry również zimą jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Zatem jak skutecznie walczyć z bardzo wysuszoną skórą?

Sucha skóra – przyczyny

Ludzka skóra jest zbudowana w taki sposób, że jej głębsze warstwy ochraniane są przez naskórek. Zewnętrzna warstwa naskórka chroni strukturę skóry tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest odpowiednio nawilżona i nasycona drogocennymi lipidami. Suche, mroźne powietrze pozbawia naskórek odpowiedniego poziomu wody, jak i lipidów, co jest prostym przepisem nie tylko na podrażnioną skórę twarzy, ale również innych partii skórnych. Ponadto, zimą nasza skóra najbardziej narażona jest na niedobory witamin i minerałów tak potrzebnych w procesie regeneracji skóry ciała. Wtedy też skóra wydaje się mniej elastyczna, bardziej podatna na zanieczyszczenia czy uszkodzenia mechaniczne.

Domowa pielęgnacja skóry zimą

Wcale nie trzeba regularnych wizyt u kosmetyczki czy dermatologa, aby odpowiednio zadbać o własną skórę w okresie zimowym. Kosmetyki do twarzy i ciała dostępne na półkach drogeryjnych czy dermokosmetyki, które można znaleźć w aptece świetnie radzą sobie z uciążliwym problemem, jakim niewątpliwie jest wysuszona skóra zimą. Oto kilka rodzajów kosmetyków, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry.

Sucha skóra zimą – delikatne peelingi złuszczające

Pielęgnację nadmiernie wysuszonej skóry warto rozpocząć od pozbycia się martwego naskórka. Złuszczanie to jeden z najważniejszych elementów zapewniających promienny wygląd skóry także zimą. Jeżeli nasza skóra jest zbyt przesuszona, warto wybrać peeling enzymatyczny, który nie zawiera grubych drobinek przyczyniających się do podrażnienia wrażliwej skóry. Jeśli natomiast nasza skóra wydaje się w nie najgorszej kondycji, dobrym rozwiązaniem może okazać się peeling średnioziarnisty, który nie tylko usunie martwy naskórek, ale również dogłębnie oczyści naszą skórę.

Sucha skóra zimą – kosmetyki nawilżające

Nasza skóra nieustannie jest narażona na nadmierną utratę wody, dlatego kolejnym krokiem do zdrowej cery i skóry ciała jest ich odpowiednie nawilżenie. Dobrego nawilżenia nigdy za wiele, a producenci kosmetyków wprost rozpieszczają nas ogromnym wyborem szczególnie wśród produktów nawilżających. Każda z nas powinna mieć w zanadrzu nawilżający krem do twarzy, balsam do ciała, odżywczy krem do rąk czy pomadkę ochronną do ust. Nawilżenie do podstawa, dlatego przed sezonem zimowym powinnyśmy uzupełnić swoje kosmetyczki o niezbędne kosmetyki nawilżające.

Przesuszona skóra zimą – kremy z filtrem

Wiele z nas uważa, że kremy z filtrem przeciwsłonecznym mają rację bytu tylko i wyłącznie latem, kiedy promienie słoneczne najbardziej dają nam w kość. Nic z tych rzeczy. Kremy z filtrem UV powinny znaleźć swoje miejsce w codziennej pielęgnacji skóry przesuszonej, która w największym stopniu narażona jest na szkodliwe działanie promieni UV. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego krem z filtrem UV na zimę to absolutny „must have”.

Dodaj komentarz