Aktywny czas z rodziną

Jak aktywnie spędzać czas z dziećmi? Kilka ciekawych pomysłów

Wspólnie spędzony czas jest niezwykle istotny w budowaniu prawidłowych relacji między rodzicami a dziećmi, a także korzystnie wpływa na rozwój emocjonalny i intelektualny naszych pociech. Jednak coraz trudniej wygospodarować nam wolny czas, kiedy mamy na głowie pracę, dom i wychowywanie dzieci. Pomimo tego, że nasi mężowie czy partnerzy są coraz bardziej zaangażowani w opiekę nad potomstwem czy wykonywaniem domowych obowiązków, ciężko ułożyć plan dnia w taki sposób, aby znaleźć czas na rodzinne aktywności. Jednak dla chcącego nic trudnego – przecież dobro i szczęście naszych dzieci powinno być dla nas najważniejsze. Jeśli już mamy do dyspozycji kilka wolnych godzin, warto spędzić je w sposób aktywny. Na co postawić? Wyjście do parku? A może rodzinny wypad za miasto?

Wspólny czas z dziećmi: wycieczka do lasu

Większość przestrzeni miejskich została zdominowana przez betonowe zabudowania. Apartamentowce, biurowce, wieżowce to już niemal chleb powszedni, jednak gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla zieleni? Co prawda powstaje coraz więcej zielonych stref czy parków miejskich, jednak to nie zastąpi naszym dzieciom zabawy wśród dzikiej przyrody. Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się las z prawdziwego znaczenia, nie ma na co czekać. Warto pokazać naszym pociechom, jak wyglądała zabawa za czasów naszego dzieciństwa, kiedy nie było komputerów czy smartfonów. Zabawa w berka czy rozpoznawanie gatunków roślin to naprawdę dobry sposób na to, aby aktywnie spędzić wolne popołudnie całą rodziną.

Wspólne zabawy z dziećmi: weekendowy wypad w góry

Jeśli nasze dzieci są już na tyle duże, że bez problemu znoszą piesze wycieczki, warto zabrać je w miejsce zapierające dech w piersiach. Jeśli mieszkamy niedaleko górskich terenów, weekendowy wypad to świetna odskocznia dla rozrywek, których w mieście mamy pod dostatkiem. Górska wycieczka nie musi być nudna, wystarczy zadbać o ciekawe zabawy dla dzieci, dzięki którym nawet nie zauważą nie będą mieć czasu na marudzenie. Zgadywanki, łamigłówki czy gry w skojarzenia z pewnością umilą nam długie kilometry w naturalnej scenerii.

Jak spędzać czas z dzieckiem? Wizyta na basenie

Pływanie to jedno z zajęć najbardziej lubianych przez dzieci. Czują się dosłownie „jak ryba w wodzie”, oczywiście gdy nie towarzyszy im lęk przed wodą, co nie jest wcale taką rzadką przypadłością. Na basenie można spędzić niemal cały dzień, dlatego warto wybrać się na miejską pływalnię w czasie ferii zimowych czy wolnego weekendu. Dzieci podczas pływania nie tylko wyładowują nadmiar niespożytej energii, ale również pracują nad prawidłowym rozwojem kręgosłupa i pozostałych części układu kostno-mięśniowego, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Co więcej, w nowoczesnych parkach wodnych nie brakuje zjeżdżalni do młodszych i starszych dzieci, z którym my również będziemy mieć wiele radochy.

Wspólna zabawa z dzieckiem: gry naszego dzieciństwa

Za naszych czasów nie było sprzętów elektronicznych, które dzisiaj są już pewnym standardem. Wyjścia na basen czy do kina były prawdziwym wydarzeniem, dlatego trzeba było sobie radzić na swój własny sposób. Która z nas w dzieciństwie nie bawiła się w berka czy w podchody? Warto pokazać naszym dzieciom, że bez nowoczesnych zabawek też można się świetnie bawić. Zabawa całą rodziną to świetna okazja do zacieśniania więzi, a także dobry pomysł na wprowadzenie do codziennej rutyny nieco więcej ruchu.

Dodaj komentarz