Jak pomóc dziecku w domowej nauce?
Nauka to nieodłączny element rozwoju naszego dziecka, dlatego tak ważne jest, by od początku pracować z nim nad efektywnością przyswajania wiedzy. Trzeba jednak sobie otwarcie powiedzieć, że nie każde dziecko dysponuje takim samym potencjałem do nauki. Jedno dziecko w mig zapamięta wszystkie niezbędne informacje, inne natomiast będzie miało trudności ze zrozumieniem przerabianego materiału w szkole. Choć nie możemy uczyć się za nasze dziecko, jako mamy powinnyśmy zrobić wszystko, by w jak największym stopniu ułatwić mu sukcesywne zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności. Zatem jak pomagać dziecku w nauce? Jak zachęcić go do pokonywania trudności w przyswajaniu wiedzy?
Pomoc w nauce: nie ma jednej recepty
Każde dziecko jest na swój sposób wyjątkowe, dlatego metody, które działają na dziecko naszej przyjaciółki wcale nie muszą przynosić takich samych efektów w przypadku naszej pociechy. Podejmując próby pomocy naszemu dziecku w nauce warto stosować metodę „prób i błędów”, która może znacznie przybliżyć nas do upragnionego rezultatu. Klucz do sukcesu tkwi w tym, aby za wszelką cenę nie zmuszać dziecka do określonej techniki, gdyż dziecko może jeszcze bardziej zniechęcić się do siedzenia z nosem w książkach.
Brak chęci do nauki u dziecka: gdzie szukać przyczyny?
Niezadowalającymi wynikami w nauce naszego dziecka często obarczamy jego lenistwo i brak chęci do poszerzania zakresu wiedzy. W wielu przypadkach rzeczywiście mamy do czynienia z brakiem odpowiedniej motywacji, jednak może być to jedynie wierzchołek góry lodowej. Trudności w nauce mogą być efektem zaburzeń wzroku czy słuchu, nadmiernej pobudliwości, a nawet problemów w kontaktach z rówieśnikami. Powinnyśmy zatem dokładnie obserwować zachowanie naszego dziecka nie tylko w domu, ale i wśród innych dzieci. Rzeczowa rozmowa z nauczycielem również może pomóc zdiagnozować problem, podobnie zresztą jak szczera rozmowa z pociechą. Może jednak okazać się, że nasze dziecko po prostu wolniej przyswaja wiedzę, a osiągnięcie sukcesów w nauce będzie wymagać od niego większego poświęcenia, niż w przypadku innych dzieci.
Pomoc dziecku w nauce: odpowiedni czas
Dzieci mają to do siebie, że trudno im utrzymać odpowiedni poziom koncentracji dłużej niż kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Nie bez powodu lekcje w szkole trwają 45 min. Dlatego też zmuszanie dziecka do nieprzerwanej nauki przez kilka godzin „zabija” w nim cały entuzjazm, zmieniając odrabianie pracy domowej czy przygotowanie do sprawdzianu w gehennę. Naukę warto podzielić na kilka etapów, z których każdy będzie trwać stosunkowo niedługo. Do tego niezbędne są krótkie przerwy, dzięki którym umysł naszego dziecka ma szansę się „zresetować”. Co ważne, nie powinnyśmy zmuszać naszej pociechy do nauki tuż po przyjściu ze szkoły – jego chęć do nauki osiągnie poziom zerowy.
Pomoc dziecku w nauce: odpowiednie miejsce
Jak już ustaliłyśmy, dzieci szybko się dekoncentrują, dlatego też niezwykle ważne jest otoczenie, w którym siadamy z dzieckiem do lekcji. Wszelkie sprzęty elektroniczne, które w największym stopniu rozpraszają uczniów, powinny być wyłączone, a przestrzeń wokół biurka uporządkowana, dobrze oświetlona i wyposażona jedynie w pomoce dydaktyczne potrzebne do nauki. Warto również usunąć z zasięgu wzroku wszystkie zabawki, które mogą stać się źródłem rozproszonej uwagi.
Pomoc dziecku w nauce: odpowiednia metoda nauki
Już na etapie edukacji wczesnoszkolnej warto wpajać dziecku, że „zakuwanie” na pamięć wcale nie świadczy o inteligencji, choć i zapamiętywać trzeba umieć. Nauka „na pamięć” nie przyniesie rezultatu, kiedy dziecko nie rozumie znaczenia regułek czy definicji. Powinnyśmy również uczulać dziecko, że oceny nie zawsze idą w parze z poziomem wiedzy, dlatego jeden gorszy sprawdzian czy kartkówka nie powinna zniechęcać go do dalszej, ciężkiej pracy.