Jak chronić się przed smogiem? Kilka prostych sposobów
Jakość powietrza w polskich miastach, lekko mówiąc, pozostawia wiele do życzenia. Smog staje się ogromnym problemem we współczesnym świecie, nie tylko ze względu na zmiany klimatyczne zachodzące wskutek działalności człowieka, ale przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie. Mapa zanieczyszczenia powietrza w Polsce pokazuje, że tylko nieliczne obszary w naszym kraju mogą pochwalić się powietrzem czystym, pozbawionym substancji toksycznych. Nasilający się problem smogu coraz częściej skłania nas do poszukiwania rozwiązań, dzięki którym ochronimy siebie i swoje rodziny przed trucizną wiszącą w powietrzu. Zatem jak skutecznie walczyć ze smogiem?
Co to jest smog?
Smog to nic innego jak śmiercionośna mieszanka mgły, dymu i spalin, która odbija piętno na naszym zdrowiu. Zawarte w smogu związki chemiczne jak tlenki siarki czy tlenki azotu, pył i wilgoć tworzą połączenie niezwykle niekorzystnie wpływające na nasz układ oddechowy, krwionośny czy nerwowy. Choć na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji, odsetek zgonów, do których znacznie przyczyniło się zanieczyszczone powietrze wciąż rośnie.
Smog w Polsce
Niestety nasze powietrze należy do najgorszych w Unii Europejskiej. Choć władze państwowe i lokalne wprowadzają kolejne obostrzenia dotyczące ogrzewania domowego czy funkcjonowania zakładów produkcyjnych i fabryk, jakość powietrza w Polsce wciąż jest alarmująca. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy południowo-zachodniej części kraju, choć w rejonach centralnej Polski również odczuwalna jest obecność smogu. Najlepsze powietrze to przywilej mieszkańców Mazur i terenów wschodnich, gdzie bujna roślinność pomaga redukować poziom smogu.
Jak uchronić się przed smogiem na co dzień?
Coraz gorsza jakość powietrza w Polsce powinna wpłynąć na tok naszego myślenia. Zmiany warto zacząć od siebie, a czasem wystarczy naprawdę niewiele. Zamiana samochodu na komunikację miejską czy rower, niepalenie śmieci, palenie drewnem sezonowym – w ten sposób pomagamy zmienić świat na lepszy, zdrowszy, bardziej przyjazny naszym dzieciom. A jak ochronić się przed działaniem smogu na co dzień?
Ochrona przed smogiem: maski antysmogowe
W Polsce jeszcze dość niecodzienny widok, choć w czasie, kiedy zanieczyszczenie powietrza utrudnia codzienne funkcjonowanie, Polacy decydują się na założenie maseczek antysmogowych. Najprostsze modele można zakupić w aptekach, natomiast w maski antysmogowe z prawdziwego zdarzenia można zaopatrzyć się w dedykowanych sklepach internetowych. Dobre rozwiązanie szczególnie dla tych z nas, które mieszkają w dużym mieście, gdzie smog jest na porządku dziennym. Maskę antysmogową warto sprezentować dzieciom, które są najbardziej narażone na szkodliwe substancje toksyczne.
Ochrona przed smogiem: oczyszczacz powietrza
Nowoczesne oczyszczacze powietrza, szczególnie te z funkcją nawilżacza powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia naszych mieszkań. Urządzenia te pozbywają się wszelkich zanieczyszczeń z powietrza, pozostawiając przestrzeń mieszkalną wolną od smogu, pyłów, alergenów czy drobnoustrojów.
Ochrona przed smogiem: rośliny antysmogowe
Niektóre rośliny doniczkowe korzystnie wpływają na jakość powietrza w domu, wyłapując szkodliwe dla naszego zdrowia substancje chemiczne. Rośliny takie jak wężownica, skrzydłokwiat czy bluszcz pospolity powinny znaleźć się w naszych domach i mieszkaniach, chroniąc nas nie tylko przed smogiem, ale również mikroorganizmami czy alergenami.