Jak rozmawiać z nastolatkiem? Kilka praktycznych porad
Każda z nas kiedyś była nastolatką, dlatego doskonale wiemy, co się dzieje w głowie dzieci w okresie dojrzewania. Oczywiście każdy nastolatek przechodzi etap dojrzewania na swój własny sposób, jednak wiele nie zmieniło się od czasów, kiedy same chciałyśmy być wolne i niezależne. Szalejące hormony i presja społeczeństwa sprawia, że coraz trudniej porozumieć się z dziećmi, które powoli wkraczają w dorosłość. Nastoletnie lata to przecież okres, kiedy kształtuje się charakter dziecka, które coraz dobitniej wyraża swoje zdanie i poglądy. Każda matka wie, jak trudno zapanować nad zbuntowanym nastolatkiem, do którego nie sposób przemówić. Jednak z nastolatkami warto, a nawet trzeba rozmawiać, bo potem może być już zwyczajnie za późno.
Rozmowa z nastolatkiem: szczerość to podstawa
Młodzi ludzie niezwykle wyczuleni są na fałsz i brak konsekwencji w naszym postępowaniu, a już najbardziej nienawidzą hipokryzji. Nie powinnyśmy traktować nastolatka jak pięcioletniego dziecka, który o świecie wie jeszcze niewiele. Takie nastawienie tylko rozbudzi w nim poczucie niesprawiedliwości i sprawi, że zamknie się w sobie. Rozmawiając z nastolatkiem warto „wyłożyć kawę na ławę”, przedstawić mu własny punkt widzenia i wyrazić emocje, które odczuwamy w związku z jego zachowaniem. Nasze dziecko będzie wtedy bardziej skłonne do budowania bliższej relacji i dzielenia się swoimi odczuciami.
Rozmowa z nastolatkiem i w kółko te same pytania
Kiedy nasze dziecko wraca ze szkoły, najczęstsze pytanie jakie pada z naszych ust to „Jak dziś było w szkole?” A jaką odpowiedzią raczą nas nasze dzieci? „Spoko”, choć wcale tak „spoko” mogło nie być. Zadawanie tych samych pytań nie służy budowaniu relacji opartych na zrozumieniu, a wręcz przeciwnie – prowadzi do narastającej frustracji czy zobojętnieniu. Nastolatki podświadomie wyczuwają automatyzm naszych prób nawiązania kontaktu, dlatego też nie starają się rozwijać swoich wypowiedzi bo mają wrażenie, że nam na nich wcale nie zależy. Jeśli chcemy dowiedzieć się nieco więcej o prawdziwych emocjach naszego dziecka, warto zadawać mu bardziej szczegółowe pytania.
Relacja z nastolatkiem oparta na zaufaniu i szacunku
Przypominając sobie własne wybryki z lat młodzieńczych często obawiamy się, że nasze dziecko pod wpływem impulsu czy złego towarzystwa zrobi jakieś głupstwo, które może poważnie odbić się na jego przyszłości. Nie możemy jednak popadać w paranoję i trzymać nastolatka pod kloszem – owszem, kontrola rodzicielska jak najbardziej, jednak wszystko w granicach rozsądku. Młodzi ludzie są bardziej skłonni do łamania zasad, gdy te są nazbyt surowe. Okazując zaufanie nastolatkowi pokazujemy mu, że wierzymy w jego możliwości i traktujemy go poniekąd jak osobę dorosłą.
Rozmowy z nastolatkiem: tylko konstruktywna krytyka
Młodzież jest szczególnie wrażliwa na dotkliwe komentarze dotyczące ich wyglądu czy zachowania. Każdy człowiek jest inny, posiada swoje pasje i zainteresowania, które najczęściej mają swój początek właśnie za wczesnych lat nastoletnich. Na tym etapie nastolatek odkrywa swoje prawdziwe „ja”, odkrywa również swoją orientację seksualną, jednak są to tematy niezwykle trudne i wrażliwe. Nastolatki boją się być piętnowane tylko dlatego, że ich styl różni się od stylu ubierania ich rówieśników. Dlatego podczas rozmowy z naszym nastolatkiem nie powinnyśmy krytykować go za coś, co jest częścią jego osobowości, co jednocześnie nie jest szkodliwe dla jego psychiki czy przyszłości. Bezpodstawna krytyka to pierwszy krok do tego, by nasze ścieżki z dzieckiem rozeszły się w dwóch różnych kierunkach.