Symptomy ciąży

Pierwsze objawy ciąży: jak je rozpoznać?

Decyzja o powiększeniu rodziny bez wątpienia powinna być przemyślana i przeanalizowana od A do Z. Dziecko to ogromna odpowiedzialność, która zmienia nasze życie o 180 stopni. Nowy członek rodziny to nie tylko dodatkowe obowiązki i zmartwienia – to przede wszystkim ogromna radość i szczęście, które powinnyśmy pielęgnować od samego początku. Starania o dziecko nie zawsze jednak przynoszą szybkie rezultaty, szczególnie gdy jesteśmy świeżo po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Warto jednak bacznie obserwować swoje ciało, gdyż zmiany w wyniku zapłodnienia widoczne są już po kilku czy kilkunastu dniach. Zatem jak rozpoznać ciążę? Kiedy udać się do ginekologa?

Objawy ciąży często mylimy z ze zbliżającą się miesiączką

Pierwsze dni ciąży mogą dawać objawy podobne do tych, które towarzyszą nam tuż przed miesiączką. Do najczęściej odczuwanych dolegliwości przy okresie możemy z pewnością zaliczyć drażliwość i ból piersi, wzdęty brzuch czy uczucie poddenerwowania i niepokoju. To wcale nie musi oznaczać, że miesiączka przyjdzie w planowanym terminie. Może się okazać, że starania o dziecko przyniosły pozytywny rezultat. Nasze podejrzenia co do ciąży powinny przybrać na sile, kiedy nasza miesiączka rzeczywiście się spóźnia.

Pierwsze oznaki ciąży: na co zwrócić uwagę?

Każda ciąża jest wyjątkowa, a jej przebieg może odbiegać od tego, co możemy wyczytać w poradnikach dla przyszłych matek. Jednak istnieją takie dolegliwości, które w dużej ilości przypadków wskazują na stan błogosławiony. O jakie objawy chodzi?

Pierwsze objawy ciąży: brak miesiączki

Oczywista oczywistość. Pierwszą oznaką, która może oznaczać wczesną ciążę jest spóźniająca się miesiączka. Brak miesiączki często obarczamy nadmiernym stresem, zmianą stylu życia czy zmianą klimatu, szczególnie gdy nie planowałyśmy powiększenia rodziny. Jeden czy dwa dni spóźnienia to jeszcze nie gwarancja ciąży, jednak przeciągający się czas oczekiwania na miesiączkę powinien dać nam do myślenia. Dla pewności warto zrobić test ciążowy.

Pierwsze objawy ciąży: nudności

Pierwszy trymestr ciąży zazwyczaj obfituje w poranne nudności i nadwrażliwość na zapachy. To jednak wcale nie musi oznaczać, że w naszym łonie rozwija się nowe życie. Bywa i tak, że mdłości czy wstręt do jedzenia są spowodowane zatruciem pokarmowym czy infekcją wirusową. Jeśli jednak podobne dolegliwości doskwierają nam przez dłuższy czas, może to być powód do podejrzeń w sprawie ciąży.

Pierwsze objawy ciąży: nadmierny apetyt

Ciąża może objawiać się brakiem apetytu lub wręcz przeciwnie – nadmiernym łaknieniem. Mamy ochotę na wszystko, co tylko znajduje się w zasięgu naszego wzroku, a spowodowane jest to zmianami hormonalnymi zachodzącymi na wczesnym etapie ciąży. Czasem jednak zwiększony apetyt może być tylko oznaką zbliżającej się miesiączki – wtedy również borykamy się z większą ochotą na jedzenie.

Pierwsze objawy ciąży: powiększenie piersi

Ciąża powoduje ogromne zmiany w naszym organizmie, a to wszystko w trosce o jak najlepsze warunki do rozwoju płodu. Jednym z objawów, który często towarzyszy ciąży jest powiększenie rozmiaru piersi. Zatem jeśli nasz biustonosz, który zazwyczaj pasuje jak ulał nie może poradzić sobie z naszymi piersiami, może to być wskazówka, że spodziewamy się dziecka.

Pierwsze objawy ciąży: senność i omdlenia

Podczas ciąży nasz organizm nie tylko doświadcza zmian na poziomie hormonalnym – zmienia się również poziom ciśnienia tętniczego. Naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, przez co krew może swobodniej docierać do naszego dziecka. Tym samym nieco mniej krwi dostaje się do naszego mózgu, przez co mogą pojawić się zawroty głowy i lekkie omdlenia.

Dodaj komentarz