Kobiety dwa razy częściej korzystają ze świadczeń medycznych

Kobiety dwa razy częściej korzystają ze świadczeń medycznych

64% wszystkich konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych realizowanych jest przez kobiety. 30% najczęściej wykonywanych przez panie badań, to testy tarczycy, a najczęściej odwiedzanymi przez kobiety specjalistami są ginekolog, ortopeda i endokrynolog.

Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni kontrolują swój stan zdrowia. Z danych SALTUS Ubezpieczenia wynika, że 64% wszystkich wizyt lekarskich, badań i usług medycznych zamawianych jest przez kobiety. Fakt ten ma m.in. odzwierciedlenie w długości życia kobiet. Według najnowszej edycji raportu Trwanie życia publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny średnia długość życia mężczyzn to 73,8 lat, a kobiet 81,7 lat.

– Biorąc pod uwagę ogół usług medycznych, panie najczęściej korzystają z porad internisty i ginekologa oraz sprawdzają poziom hormonu TSH, wykonują morfologię oraz analizę hormonu fT4. Są to jedne z podstawowych działań profilaktycznych, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie niezależnie od wieku. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia ewentualnych problemów ze zdrowiem, a szybkie podjęcie leczenia zwiększa szansę na powrót do pełni zdrowia – zaznacza Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Badania tarczycy podstawą

Nawet najlepszy specjalista nie postawi jednak trafnej diagnozy bez wykonania badań. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, są testy laboratoryjne. W większości polegają one na analizie krwi, nie wymagają zatem skomplikowanych przygotowań. Pozwalają też na wykrycie wielu różnych schorzeń i nieprawidłowości w organizmie. Wśród badań najczęściej wykonywanych przez kobiety dominują analizy hormonów tarczycy oraz testy ogólne.

Najczęściej wykonywane przez kobiety badania laboratoryjne:

  1. Morfologia krwi z rozmazem
  2. Hormon tyreotropowy – TSH
  3. Tyroksyna wolna – fT4
  4. Glukoza na czczo
  5. Badanie ogólne moczu

USG i EKG najczęściej wykonywanymi przez kobiety badaniami obrazowymi

W razie wykrycia nieprawidłowości w badaniach krwi lekarze specjaliści zlecają wykonanie kolejnych badań, zazwyczaj obrazowych. Część z nich należy jednak wykonywać niezależnie i równolegle do innych testów. Do takich badań należą m.in. ultrasonografia (USG) piersi oraz EKG spoczynkowe. Pierwsze z nich jest podstawą profilaktyki nowotworowej u kobiet, a drugie sprawdza prawidłowość funkcjonowania serca. Badania ultrasonograficzne należą też do standardowych testów ginekologicznych oraz badań wykonywanych w trakcie ciąży.

Najczęściej wykonywane przez kobiety badania obrazowe:

  1. USG transvaginalne miednicy mniejszej
  2. USG piersi
  3. USG jamy brzusznej
  4. USG tarczycy
  5. EKG spoczynkowe

– Fakt, że badania tarczycy stanowią 30% najczęściej wykonywanych przez kobiety badań diagnostycznych, pokazuje, jak ważne jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu i jednocześnie, jak dużym problemem zdrowotnym są jego choroby. Ma ona wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Niedoczynność tarczycy może powodować ogólne poczucie zmęczenia, duszności, wzrost masy ciała, a w trakcie ciąży może skutkować problemami z jej utrzymaniem. Jest też objawem choroby Hashimoto. Z kolei jej nadczynność wpływa między innymi na przyśpieszenie czynności serca, osłabienie mięśni czy problemy z oczami – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Kobiety najczęściej chodzą do ginekologa, ortopedy i endokrynologa

Po wykonaniu odpowiednich badań ich wyniki trzeba skonsultować z odpowiednim specjalistą. Biorąc pod uwagę specyfikę problemów zdrowotnych kobiet, w tym większe ryzyko problemów z tarczycą, na liście regularnie odwiedzanych przez kobiety specjalistów znajdują się m.in. ginekolog i endokrynolog. Ponadto kobiety najczęściej korzystają też z konsultacji ortopedycznych, dermatologicznych i okulistycznych.

Najczęściej odwiedzani przez kobiety specjaliści:

  1. Ginekolog
  2. Ortopeda
  3. Endokrynolog
  4. Dermatolog
  5. Okulista

Dodaj komentarz